1. Co to jest Kosmos?
Kosmos to przestrzeń otwarta i bezpieczna dla młodych ludzi. Przestrzenią opiekuje się Fundacja TEAM Teatrikon. Możesz do nas przyjść i spędzić czas w taki sposób jak lubisz!
Szukasz miejsca, w którym możesz posiedzieć i odrobić lekcje lub popracować? Przyjdź do Kosmosu!
Chcesz spotkać się ze znajomymi lub pograć w gry planszowe albo na Xboxie? Przyjdź do Kosmosu!
Chcesz poznać nowe osoby, pokazać swoją twórczość lub wziąć udział w różnych aktywnościach np. warsztatach? Przyjdź do Kosmosu!
2. Co, jeśli są pytania lub sugestie?
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub sugestie – napisz do nas!
mail: kosmos@teatrikon.pl
lub zadzwoń:
tel. 533-791-690
3. Gdzie jest Kosmos i kiedy jest otwarty?
Kosmos jest w Lublinie przy Alejach Racławickich 33/U-8
Możesz skorzystać z pinezki przypiętej do Map Google:
Przestrzeń otwarta jest od wtorku do piątku w godz. 10:00-20:00.
W poniedziałki i weekendy według potrzeb (np. gdy są wydarzenia zorganizowane).
W święta Kosmos jest zamknięty.
4. Jak dotrzeć do Kosmosu?
Możesz do nas dotrzeć: pieszo, rowerem, samochodem lub autobusem.
Dojazd samochodem:
Samochód możesz zaparkować wzdłuż ulicy Puławskiej. Najbliższe miejsca postojowe znajdują się w odległości ok 60 m od Kosmosu.
Aby dojść do Kosmosu, należy wrócić do Alei Racławickich i kierować się w stronę Ronda Krwiodawców. Idź wzdłuż lokali usługowych, które znajdują się na dole budynku przy ulicy Al. Racławickich 33. Miniesz po kolei garmażerkę, bank, fotografa, aptekę i sklep z tanią odzieżą. Kosmos znajduje się na końcu tego pasażu — przed schodami po prawej stronie. W oknach lokalu i na drzwiach wejściowych znajduje się napis „Kosmos”.
Przez ograniczoną liczbę miejsc parkingowych może być trudno znaleźć miejsce. Warto rozważyć inny sposób dojazdu.
Miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami:
Na ul. Puławskiej znajduje się jedno miejsce. Wjeżdżając od Alei Racławickich, jest za sklepem Stokrotka Express, przy placu z zielenią.
Dojazd autobusem:
Do Kosmosu możesz też dotrzeć wykorzystując komunikację miejską. Najbliższymi przystankami jest grupa przystanków Spadochroniarzy oraz Rondo Krwiodawców. Dojeżdżają tu autobusy o numerach: 3, 7, 12, 18, 20, 30, 57, N3, 151, 155, 158
Spadochroniarzy 01:
Trasa, którą pokonasz po wyjściu z autobusu to ok. 230 m.
Będziesz poruszać się po chodniku. Wzdłuż chodnika biegnie ścieżka rowerowa. Na całej trasie nie ma schodów. Jest jedno przejście dla pieszych.
Po wyjściu z autobusu na przystanku Spadochroniarzy 01 kieruj się w stronę Ronda Krwiodawców. Idź na przejście dla pieszych na ul. Puławskiej. Na ulicy Puławskiej jest udźwiękowione przejście dla pieszych i rowerów. Ma ono pola uwagi (chodnik z oznaczeniem dla osób niewidomych, które poruszają się o lasce). Krawężnik na przejściu jest obniżony i równa się z powierzchnią jezdni. Po przejściu na drugą stronę ulicy po prawej stronie będzie wielopiętrowy budynek. Na chodniku przed budynkiem znajdują się 3 blokady parkingowe (tzw. strażniki). Podążaj wzdłuż lokali usługowych, które znajdują się na dole budynku. Mijasz po kolei garmażerkę, bank, fotografa, aptekę i sklep z tanią odzieżą. Kosmos znajduje się na końcu tego pasażu — przed schodami, po prawej stronie. W oknach lokalu i na wejściu znajduje się napis „Kosmos”.
Rondo Krwiodawców 02:
Trasa, którą pokonasz to ok. 240 m.
Będziesz poruszać się chodnikiem, wzdłuż jezdni. Na trasie nie spotkasz schodów, a krawężniki na przejściach będą zrównane z poziomem jezdni.
Po wyjściu z autobusu na przystanku Rondo Krwiodawców 02 przejdź na drugą stronę ulicy Aleje Racławickie. Wykorzystasz do tego dwa przejścia dla pieszych i rowerów. Oddzielone są one od siebie chodnikiem. Obok chodnika jest ścieżka rowerowa. Przejścia dla pieszych są udźwiękowione i mają pola uwagi (chodnik z oznaczeniem dla osób niewidomych, które poruszają się z białą laską). Za drugim przejściem dla pieszych skręć w prawo. Miniesz stację Lubelskich Rowerów Miejskich. Kieruj się dalej chodnikiem, który przylega do jezdni w kierunku punktu ORLEN paczka. Po ominięciu ORLEN paczka skręć w lewo. Kosmos znajduje się w budynku przed Tobą. Wejście do Kosmosu jest po lewej stronie. W oknach lokalu i na wejściu znajduje się napis „Kosmos”.
Dojazd rowerem:
Do Kosmosu możesz dotrzeć rowerem — swoim własnym albo wypożyczając Lubelski Rower Miejski.
Najbliższe stojaki rowerowe, do których możesz przypiąć swój rower, są przy Aptece. Wejście do Kosmosu jest 20 m dalej, w stronę Ronda Krwiodawców.
Najbliższa stacja Lubelskiego Roweru Miejskiego jest przy Rondzie Krwiodawców, ok. 100 m od Kosmosu. Po odstawieniu roweru kieruj się dalej chodnikiem, który przylega do jezdni w kierunku punktu ORLEN paczka. Po ominięciu ORLEN paczka skręć w lewo. Kosmos znajduje się w budynku przed Tobą. Wejście do Kosmosu jest po lewej stronie. W oknach lokalu i na wejściu znajduje się napis „Kosmos”.
5. Opis przestrzeni
a. Wejście:
Drzwi wejściowe do Kosmosu są dostępne z chodnika. Mają szerokość 90 cm. Są ciężkie i otwierają się na zewnątrz. Mają samozamykacz, a także nóżkę blokującą przed zamknięciem.
Po lewej stronie drzwi jest dzwonek. Użyj go, jeśli potrzebujesz pomocy przy otworzeniu drzwi.

Wszystkie pomieszczenia w Kosmosie są na jednym poziomie. Drzwi w lokalu mają szerokość 90 cm. Korytarze są szerokie. We wszystkich pomieszczeniach oprócz sceny będziesz poruszać się po płytkach. W sali ze sceną jest wykładzina.
Wszystkie drzwi w środku są obrysowane pomarańczowym konturem. Wszystkie kontakty i włączniki światła są obrysowane kolorem niebieskim.
b. Przedsionek:
Po wejściu do drzwi znajdziesz się w przedsionku. Ma kształt kwadratu. Po prawej stronie jest tablica informacyjna — wiszą na niej informacje o tym, co ciekawego dzieje się w Lublinie. Po drugiej stronie są pamiątkowe zdjęcia z Kosmosu. Dalej do Kosmosu przejdziesz przez drzwi.
c. Korytarz:
Jest kolejnym pomieszczeniem, do którego wejdziesz. Jest on szeroki, podłużny i ma kształt litery L. Biegnie przez cały lokal. Początek korytarza to wejście do lokalu, koniec to wejście do toalety. Z korytarza jest wejście do innych pomieszczeń.
Na początku korytarza po prawej stronie są wieszaki, na których możesz zostawić swoje rzeczy. Są tu też składane krzesła. Na ścianie wisi układ wystawienniczy, na którym pokazujemy twórczość młodych artystów.
d. Biuro:
Znajduje się tuż za przedsionkiem. Prowadzą do niego drzwi z lewej strony korytarza. Na środku pomieszczenia są dwa biurka. Po prawej stronie od drzwi, przy ścianie znajduje się szafa, szafka i tablica z ogłoszeniami, po lewej stronie przy ścianie znajduje się rząd szaf.
Tutaj pracują osoby związane z Fundacją i Kosmosem.
e. Mały pokój:
To pomieszczenie obok biura. Możesz do niego wejść z korytarza. Mały pokój ma drzwi. Po lewej stronie od nich jest regał z książkami, grami planszowymi i materiałami do robienia biżuterii z koralików. Obok regału jest fotel i stojak, z telewizorem i Xboxem. Za stojakiem pod oknem znajduje się biurko z krzesłem.
Po prawej od drzwi jest fotel i kanapa.
Na środku ustawiony jest niski stolik o wymiarach 50 × 50 cm.
Mały pokój możesz wykorzystać do spokojnego spędzania czasu, pracy, nauki.

f. Sala warsztatowa i scena:
Jest to największa sala w Kosmosie. Posiada dwa wejścia z korytarza — jedno obok małego pokoju, a drugie obok kuchni. Sala ma kształt litery L i przedzielona jest kotarą na dwie części.
W pierwszej części, w sali warsztatowej jest 5 stołów i 14 krzeseł. Wszystkie stoły są ustawione pod ścianami, a krzesła stoją dookoła nich. Po lewej stronie do drzwi są dwa kosze na śmieci.
Po prawej stronie stoi regał z drukarką. Nad nimi wisi tablica. W regale i na tablicy są dostępne materiały papierniczo-plastyczne.
Na środku pomieszczenia znajduje się stół do minibilarda. Na suficie nad stołem znajduje się rzutnik. Rzutnik jest na wysokości 2 m.
Po przekątnej, w rogu sali znajduje się dywan, na którym są 2 pufy sako. Obok nich jest lampka.
Możesz tutaj skorzystać z przestrzeni do nauki, spędzenia czasu ze znajomymi lub odpoczynku. Mają tutaj miejsca różne wydarzenia, jak np. warsztaty albo spotkania.
Między salą warsztatową a pomieszczeniem ze sceną (drugą częścią pomieszczenia) jest kotara. W tamtej części pomieszczenia jest wykładzina. Pod ścianami z prawej i lewej strony leżą poduchy do siedzenia.
Drzwi prowadzące na korytarz i do kuchni są ścianie po prawej stronie. Na końcu sali jest podwyższenie, które wykorzystujemy jako scenę. Na podwyższenie prowadzi stromy podjazd.

g. Kuchnia:
Dostaniesz się do niej bezpośrednio z korytarza, nie jest oddzielona żadną ścianą ani drzwiami. Kuchnia jest najbardziej w środku Kosmosu. Możesz wejść do kuchni, idąc korytarzem lub przez drzwi z sali z podwyższeniem (sceną). Obok niej znajduje się toaleta.
W kuchni pod ścianą jest blat. Pod nim od lewej strony znajdziesz:
- szuflady ze sztućcami, kubkami i naczyniami do gotowania (garnki, patelnie),
- lodówkę,
- wolną przestrzeń pod blatem, która pozwala korzystać z blatu i zlewu osobom poruszającym się na wózku,
- szafkę.
Na blacie od lewej strony są:
- ekspres
- mikrofalówka
- płyta grzewcza
- czajnik
- zlew z ociekaczem
Nad blatem są szafki. Jest ich w sumie 4, dwie po lewej stronie i dwie po prawej. Szafki z lewej strony są otwarte. Znajdziesz na nich produkty do zrobienia herbaty i kawy. Szafki z prawej są zamykane. W nich znajdziesz talerze, szklanki i imbryki do herbaty.
Na ścianie obok zlewu są kosze na śmieci. Jest ich 6, każdy dla oddzielnej kategorii śmieci. Kosze stoją na szafce. W szafce schowany jest piekarnik (musisz go wyciągnąć, zanim go użyjesz).
Możesz korzystać ze wszystkich rzeczy, które są dostępne w kuchni.
Przy ścianie z drugiej strony, przy drzwiach do toalety, jest kwadratowy stół z krzesłami. Możesz zjeść przy nim przygotowany posiłek.

h. Toaleta:
Toaleta dostosowana do osób z niepełnosprawnościami. Znajdziesz ją na końcu korytarza, tuż za kuchnią. Prowadzą do niej drzwi. Ściany i podłoga w łazience są białe. Włącznik światła znajduje się na zewnątrz pomieszczenia. W toalecie znajdują się poręcze. Dwie są przy umywalce. Przy toalecie jest poręcz uchylna i poręcz prosta. Umywalka jest podwieszona. Pod nią jest pusta przestrzeń, która pozwoli na swobodne korzystanie osobom poruszającym się na wózkach. Bateria umywalkowa ma dźwignię łokciową. Nad umywalką jest lustro. Toaleta jest podwieszana, a przestrzeń manewrowa przy toalecie wynosi 135 cm x 210 cm. Pomieszczenie nie posiada systemu przywoławczego.

i. Magazyn:
Znajduje się za salą z podwyższeniem (sceną). Prowadzą do niego drzwi. To małe pomieszczenie służące pracownikom przestrzeni do przechowywania materiałów warsztatowych, środków i sprzętu, które są wykorzystane podczas wydarzeń. Pomieszczenie jest zamykane na klucz i nie jest dostępne dla użytkowników przestrzeni.