Ogólnopolska inicjatywa, podczas której młodzi recytatorzy na nowo odkrywają poezję międzywojennego Lublina i mierzą się z nią na scenie w formie recytacji lub poezji śpiewanej.

Ogólnopolskie spotkania z poezją Lubelskiej Awangardy to dla uczestników szansa współczesnego spojrzenia na sensy w niej zawarte, zaprezentowanie swojego ich rozumienia i interpretacji scenicznej. Wiodącym artystą, kreującym nastrój konkursu, jest Józef Czechowicz, a u jego boku w latach poprzednich – m.in. Julia Hartwig czy Franciszka Arnsztajnowa. W 2023 roku młodym towarzyszyć będą poeci międzywojennego „Reflektora” tj. Grędziński, Gralewski, Bielski. Uczestnicy po raz kolejny wezmą udział w warsztatach z dziedzin na pograniczu teatru, recytacji i muzyki. Finał odbędzie się na patio zabytkowej kamienicy przy ulicy Złotej, a zwycięzcy otrzymają pamiątkowe statuetki oraz nagrody pieniężne.

Konkurs Recytatorski imienia Józefa Czechowicza odbywa się od 40 lat, od 22 w charakterze ogólnopolskim. Skierowany do młodzieży VII, VIII klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, ma na celu pielęgnowanie żywej kultury słowa, pogłębianie refleksji nad utworem literackim oraz poszukiwanie dla niego nowych środków wyrazu.

 

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Józefa Czechowicza jest realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Lublin.