12 kwietnia 2025 roku dla mieszkańców i mieszkanek Dzielnicy Szerokie w Lublinie otworzyliśmy MAL – Miejsce Aktywności Lokalnej Szerokie Możliwości. MAL na Szerokim powstał w ramach projektu „Miejsce Aktywności Lokalnej na Szerokim”, finansowanego ze środków Miasta Lublin.

Z Miejsca Aktywności Lokalnej mogą korzystać osoby indywidualne, grupy, organizacje pozarządowe i inne, zainteresowane bezpłatną współpracą na rzecz społeczności lokalnej. Działania MAL są neutralne światopoglądowo, wolne od agitacji politycznej i religijnej.

MALe to przestrzenie, które są współtworzone przy współpracy Miasta Lublin z lubelskimi organizacjami pozarządowymi. MAL na Szerokim będzie prowadziła nasza Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – “Teatrikon”.

 
MAL to nowa przestrzeń społeczna, przeznaczona do integracji i współpracy mieszkańców i mieszkanek dzielnicy oraz realizacji oddolnych inicjatyw.

Możesz tutaj odpocząć, popracować, spotkać się ze znajomymi, czy zorganizować wydarzenie. W działaniach ogranicza nas tylko wyobraźnia oraz możliwości lokalowe.

– Przekazujemy mieszkankom i mieszkańcom dzielnicy Szerokie miejsce, które będzie sprzyjać zarówno inicjatywom społecznym, jak i codziennym spotkaniom czy wymianie doświadczeń. Zależało nam na stworzeniu przestrzeni otwartej, przyjaznej i funkcjonalnej – takiej, w której można rozwijać pasje, współdziałać i po prostu być razem. Zapraszamy współtworzenia MAL zarówno osoby starsze, jak i młodzież oraz rodziny z dziećmi – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

– Otworzyliśmy to miejsce z energią i pomysłem – z warsztatami artystycznymi i kulinarnymi, animacjami dla dzieci, aktywnością fizyczną i niespodziankami dla uczestników, a teraz serdecznie zapraszamy do wspólnego tworzenia jego codzienności i częstych odwiedzin – mówi Aleksandra Iwańska- Figura, koordynatorka projektu MAL na Szerokim z ramienia Fundacji Teatrikon

Jakie były początki realizacji projektu?
Pod koniec 2024 r. zorganizowaliśmy konsultacje społeczne połączone z warsztatami świątecznymi. Podczas wydarzenia rozmawialiśmy z mieszkankami i mieszkańcami dzielnicy na temat ich potrzeb. Pytaliśmy czego oczekiwaliby od takiego miejsca jak MAL, jakie wydarzenia powinny się w nim odbywać i w którym kierunku powinniśmy kierować swoje działania. W kolejnych miesiącach odbyły się jeszcze 2 kolejne spotkania konsultacyjne, podczas których dyskutowaliśmy na temat wnętrz oraz wizualizacji przestrzeni. Każdy głos miał dla nas znaczenie.
 

Przeanalizowaliśmy ankiety, wypełnione przez mieszkańców i mieszkanki i na ich podstawie stworzyliśmy projekt idealnego MAL-u. Dzięki temu wiemy, że w MAL-u swoje miejsce znajdą zarówno najmłodsi jak i seniorzy. 

 

Miejsce Aktywności Lokalnej Szerokie Możliwości znajduje się na ul. Nałęczowskiej 175.

MAL finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Lublin w ramach projektu „Miejsce Aktywności Lokalnej na Szerokim”.