Zmienianie świata zacznij od kawy!

W obliczu wyzwań współczesnego świata, czasem czujemy się bezradni. Jednak każdego dnia proste wybory, których dokonujemy mogą zmieniać świat - w dniach od 4 do 10 listopada zapraszamy na serię wydarzeń, prezentujących odpowiedzialne społecznie oblicze lubelskiej kultury. Chcemy opowiedzieć czym jest ekonomia społeczna w wydaniu praktycznym, pokazać co dzięki niej można osiągnąć i odpowiedzieć na pytanie jak picie kawy może przyczynić się do tworzenia lepszego świata.


Wizją Fundacji Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży - “Teatrikon” jest młodzież gotowa odpowiadać na wyzwania jutra. Pracując na co dzień z młodymi ludźmi dostrzegamy jak myśląc o przyszłości naszego regionu, kraju czy całej planety coraz częściej zwracają oni uwagę na dbałość o ekologię, budowanie wspólnot opartych na dialogu czy nowe modele ekonomii, uwzględniające potrzeby społeczne. Od ponad 2 lat m.in. w odpowiedzi na te potrzeby, nasza organizacja podejmuje działania w zakresie ekonomii społecznej prowadząc kawiarnie - najpierw Pożegnanie z Afryką, obecnie również Próba Cafe.

Idea jest prosta - wszystkie dochody ze sprzedaży naszych produktów przeznaczane są na działania statutowe organizacji. Nie jesteśmy oczywiście jedynym podmiotem w Lublinie, który tak działa, ale już na tym poziomie, chcemy uświadamiać klientów, że wybór w jakim miejscu wydamy nasze pieniądze na kawę czy posiłek może przełożyć się na to, czy będą one dalej “pracować” na rzecz społeczeństwa czy tylko pozostaną w obrocie standardowej ekonomii. A jest to tylko jeden z aspektów odpowiedzialności społecznej, którą wdrażamy w ramach naszych działań. Wśród nich można wymienić m.in.:
- ekologię - używanie biodegradowalnych naczyń jednorazowych oraz wymiana oświetlenia na ledowe,
- poszanowanie praw pracowniczych - każda osoba zatrudniana jest na umowę i otrzymuje wynagrodzenie adekwatne do przepracowanych godzin (co niestety w gastronomii wciąż nie jest standardem),
- traceability - sprawdzanie źródła pochodzenia kaw i herbat - dostawca naszych produktów dba o to, by pochodziły one ze sprawdzonych plantacji,
- promocję żywności roślinnej - w myśl zasady ograniczania negatywnych skutków środowiskowych nadprodukcji mięsa, staramy się w menu umieszczać również pozycje zachęcające do próbowania potraw wegańskich,
- lokalną współpracę - program działań Pożegnania z Afryką tworzony jest we współpracy z Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza, natomiast Próba Cafe z Warsztatami Kultury w Lublinie - staramy się by obie te przestrzenie odnosiły się do historii miejsca i budowały swój unikalny charakter,
- rodzinną atmosferę - funkcjonujemy w ramach sieci  Pożegnania z Afryką - rodzinnej firmy z tradycjami od początku lat 90-tych, której kultura pracy i relacji ze współpracownikami współgra z ideami naszej organizacji,
- przestrzeń rozwoju młodzieży - w naszych lokalach promujemy młodych twórców i aktywistów, dajemy im szansę na rozwój i stawianie swoich pierwszych kroków czy to na scenie czy w działalności animacyjnej lub edukacyjnej.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu “Zmienianie świata zaczynam od kawy!” - dzięki temu będzie można przekonać się, że pomaganie innym, dbałość o rozwój młodzieży i wzięcie odpowiedzialności za przyszłość świata, można łączyć z wysoką jakością, świetną atmosferą oraz rozwojem samego siebie. Widzimy się na Starym Mieście w Lublinie!


Harmonogram wydarzeń 

Poniedziałek 4.11

17:30 - Dwa słowa: Otwarte jam impro przy kawce, Próba Cafe, Grodzka 5A

Teatr Impro Dwa Słowa zaprasza do wspólnej zabawy. Na scenie zagoszczą znane i lubiane gry impro, w których każdy będzie mógł wziąć udział. 

Wtorek 5.11.

17:00 - Warsztaty rękodzielnicze: woreczki wielorazowe Pożegnanie z Afryką, Złota 3

Podczas warsztatów powstaną wielorazowe woreczki na kawę, chleb, warzywa, owoce - uczestnicy sami zdecydują na co i jak zaprojektują. Jeśli zechcą, będą mogli ozdobić je haftem, guzikami, koronkami - w ten sposób powstaną niepowtarzalne i użyteczne przedmioty, przyjazne planecie.

18:00 - Piwo i kawa - duet idealny?, Próba Cafe, Grodzka 5A

Zapraszamy na spotkanie podczas którego Łukasz Drohomirecki, właściciel Pożegnania z Afryką, zajmujący się od lat kawą opowie o tym jak kawa łączy się z piwem. Spotkanie będzie połączone z degustacją piw na bazie kawy z ziaren z Pożegnania z Afryką.

Środa 6.11

17:00 - Jak radzić sobie ze stresem - warsztaty, Pożegnanie z Afryką, Złota 3

Chcesz dowiedzieć się jak na co dzień radzić sobie w trudnych sytuacjach? Jak nabrać dystansu do codziennych problemów? Przyjdź na warsztaty i przy kubku gorącej kawy lub herbaty poznaj techniki radzenia sobie ze stresem 

17:30 - Dwa słowa: Krótko-długi spektakl impro, Próba Cafe, Grodzka 5A

Czwartek 7.11

17:00 - Wernisaż wystawy fotografii Pauliny Miącz,  Pożegnanie z Afryką, Złota 3

Paulina jest młodą artystka. Fotografią interesuje się od dziecka. Swoją technikę doskonali w ramach licznych warsztatów. Na co dzień prowadzi dwa fotoblogi. 

16:00 - Warsztaty tworzenia grafik rapidografami, Próba Cafe, Grodzka 5A

Warsztaty tworzenia grafik rapidografami/cienkopisami to warsztaty, w których dzięki indywidualnym pracom stworzymy jedną, spójną całość. Powstałe grafiki przyozdobią ściany w Próba Cafe. Warsztaty te są przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych i dostosowane do różnych umiejętności uczestników.

Piątek 8.11

Marzycielska Poczta, Próba Cafe, Grodzka 5A

Marzycielska poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu listów i kartek dla dzieci z całej Polski. Najczęściej dzieci te są przewlekłe chore i nie mogą chodzić do przedszkoli i szkół, a przygotowane kartki mogą umilić im czas. Kartki piszemy są po zapoznaniu się z profilami dzieci - ich ulubionych zajęć, bajek oraz innych zainteresowań, dzięki czemu możliwa jest personalizacja tekstów i obrazków, które następnie wysyłamy do dzieci.

18:00 - Kreatywne notatki, Pożegnanie z Afryką, Złota 3

Zdarzyło Ci się uczyć całą noc, a i tak nie zdałeś egzaminów? Przerażał Cię chaos w notatkach? Chciałbyś zapamiętać swoją listę ,,TO DO..? Zapraszamy na warsztaty z myślenia wizualnego i tworzenia efektywnych notatek! Na warsztatach dowiecie się jak dzięki wizualnym notatkom umilić, ulepszyć i usprawnić proces uczenia i sami spróbujecie wdrożyć te techniki w zaplanowaniu swojego tygodnia czy stworzeniu notatki z wykładu.

Sobota 9.11

16:00 - Warsztaty rękodzielnicze: biżuteria, Pożegnanie z Afryką, Złota 3

Uwielbiasz nietuzinkową biżuterię i dobrą książkę? Połącz te dwa zamiłowania w jedną całość! Stwórz własne mini-książeczki, które staną się bazą do Twojej oryginalnej biżuterii i ciesz się chwilą dla siebie. 

15:00 - Warsztaty: Patchwork sin aguja, Próba Cafe, Grodzka 5A 

By tworzyć dzieła sztuki nie trzeba mieć szczególnych zdolności manualnych, czasem wystarczy chęć działania i odrobina wyobraźni. Zajęcia z patchwork sin aguja zaprowadzi nas w świat handmade w którym żadne zaawansowane umiejętności nie są potrzebne do stworzenia dzieła idealnie nadającego się do  przystrojenia kuchni bądź salonu. Podczas warsztatu samodzielnie wykonasz efektowny patchwork bez igły i nici, a wszystko co stworzysz będziesz mógł zabrać ze sobą do domu.

Niedziela 10.11

13:00 - Spotkanie wokół kuchni roślinnej, Próba Cafe, Grodzka 5A

Spółdzielnia Roślinna Ósmesmake zaprasza na spotkania wokół kuchni roślinnej połączone z degustacją. W trakcie spotkania będziecie mogli poznać sekrety kuchni wegańskiej, a także dowiedzieć się czym jest spółdzielnia socjalna i jak połączyć biznes z realizowaniem działań prospołecznych.

Autorka: Justyna Urniaż-Badowska