Młodzieżowy Budżet Obywatelski
Zasady
Cel główny:
Celem Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego jest wsparcie oddolnych działań dzieci i młodzieży Lublina, realizowanych na rzecz lokalnej społeczności o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, sportowym, społecznym lub obywatelskim.
Realizacja projektów:
-
W jakim terminie mogą być realizowane projekty?
Projekty mogą być realizowane od dnia 24 czerwca do dnia 30 listopada 2019 r
-
Jakie projekty mogą być realizowane w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego?
W ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego mogą być realizowane projekty przyczyniające się do osiągnięcia celu głównego. Szczególnie preferowane będą projekty odwołujące się do rekomendacji Młodzieżowej Rady Miasta Lublin wypracowanych w ramach projektu Młodzież w polityce - polityka dla młodzieży dostępne na stronie: www.mbo.teatrikon.pl
-
Jakie projekty nie mogą być realizowane w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego?
-
W ramach MBO nie mogą być realizowane projekty o charakterze inwestycyjnym, prac remontowych i modernizacyjnych budynków i obiektów.
-
Działania niekwalifikowane:
-
działanie zakładające spożywanie alkoholu,
-
działanie mogące zagrażać życiu i zdrowiu uczestników,
-
działanie propagujące dyskryminację, nietolerancję i mowę nienawiści,
-
działalność komercyjna
-
-
-
Wysokość dofinansowania w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego
-
Przewiduje się 3 progi maksymalnego dofinansowanie projektów:
-
małe granty – do 1.000,00 zł,
-
średnie granty – do 3.000,00 zł
-
duże granty – do 5.000,00 zł.
-
-
W edycji rocznej z puli przeznaczonej na małe i średnie granty 30% środków zostanie przyznanych na realizację projektów dla dzieci (uczniowie i uczennice szkół podstawowych), 35% na projekty dla młodzieży (uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych) i 35% na projekty dla studentów i studentek.
-
W jednym roku zostanie przyznanych maksymalnie 5 dużych grantów – 1 dla dzieci w wieku szkolnym (szkół podstawowych), 2 dla młodzieży (uczniowie i uczennice szkół ponadgimnazjalnych), 2 dla studentów i studentek.
-
Jeśli pula środków przeznaczona dla danej grupy wiekowej i/lub dla danej wielkości grantu nie zostanie wykorzystana, zostanie przesunięta do innej kategorii.
-
-
Zakres działań projektodawcy:
-
Projektodawca ma obowiązek wyznaczyć osobę odpowiedzialną za Projekt, która będzie pozostawać w stałym kontakcie z przedstawicielami Fundacji we wszelkich kwestiach dotyczących Projektu przed rozpoczęciem realizacji Projektu, w czasie trwania Projektu, a także – jeśli będą wymagały tego osobne ustalenia – w okresie po zakończeniu Projektu.
-
Projektodawca ma obowiązek niezwłocznego informowania Fundacji o postępie realizacji Projektu oraz o wszystkich zmianach dotyczących Projektu, jakie mogą powstać w trakcie jego realizacji.
-
Zatwierdzony na podstawie porozumienia kształt Projektu jest wiążący. Dopuszcza się wprowadzanie zmian w projekcie pod warunkiem, że nie zmieniają one zasadniczo istoty projektu i zostaną zaakceptowane przez Fundację.
-
Projektodawca ma obowiązek każdorazowo okazywać Fundacji do akceptacji ostateczny projekt identyfikacji wizualnej materiałów promocyjnych Projektu.
-
Przesłanie pliku do akceptacji powinno nastąpić co najmniej na 3 dni przed planowanym drukiem lub emisją w Internecie.
-
Projektodawca we wszystkich materiałach promocyjnych (zarówno drukowanych jak i tych zamieszczanych w Internecie), a także materiałach filmowych, w tym również reportażach z realizacji Projektu lub innych materiałach audio-video powstałych w ramach Programu, winien każdorazowo umieszczać stosowną belkę, zawierającą logotypy: Lublin Miasto Inspiracji a także logotyp Fundacji wraz z dopiskiem: „Projekt realizowany ze środków Miasta Lublin”
-
We wszystkich materiałach zawierających dźwięk, w tym również reportażach z realizacji projektu lub innych materiałach audio-video powstałych w ramach programu, należy w czołówce umieścić informację słowną: Projekt realizowany ze środków Miasta Lublin, w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, którego Operatorem jest Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży - “Teatrikon”
-
Projektodawca zgadza się na rejestrację przebiegu Projektu (foto, audio, video) przez osoby upoważnione przez Fundację, a także dowolne i nieograniczone wykorzystywanie zarejestrowanych materiałów do celów promocyjnych i organizacyjnych “Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego” i Fundacji.
-
Projektodawca jest zobowiązany dostarczyć Fundacji przygotowane według wzoru sprawozdanie z działań prowadzonych w ramach “Młodzieżowego Budżetu Obywatelskieg" w 2019 roku – Załącznik nr 4 oraz dokumentację fotograficzną lub wideo z przebiegu Projektu realizowanego w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego w wersji papierowej na adres: Fundacja Teatrikon, ul. Rynek 2/31C, 20-112 Lublin, oraz w wersji edytowalnej wersji na adres mailowy operatora w ciągu 14 dni od zakończenia Projektu, ze stosowną nieograniczoną zgodą do ich wykorzystywania.
-
Projektodawca ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe w związku ze zorganizowanym przez niego Projektem na zasadach ogólnych.
-
Fundacja dopuszcza finansowanie Projektu przez Projektodawcę z innych źródeł niż środki z MBO po uzyskaniu zgody Fundacji. W przypadku braku zgody Fundacji, Fundacja zastrzega sobie prawo do natychmiastowego rozwiązania Porozumienia z Projektodawcą i do usunięcia Projektu z Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku.
-
Projektodawca zobowiązuje się nie występować o środki finansowe pozostające w dyspozycji Gminy Lublin na dofinansowanie działań będących przedmiotem wsparcia udzielanego na podstawie niniejszego regulaminu.
-
Zasady i tryb składania propozycji projektów do realizacji:
-
Nabór:
-
Nabór Ofert współpracy w 2019 roku odbędzie się w dniach od 27 maja do 14 czerwca 2019 r.
-
Fundacja zastrzega sobie prawo do ogłoszenia kolejnego naboru Ofert współpracy w zależności od aktualnych możliwości finansowych.
-
Wypełnione i podpisane przez Projektodawcę dokumenty aplikacyjne, zawierające propozycję realizacji projektu, których wzór stanowi Załącznik nr 1 – Oferta Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, Lista poparcia - wzór załączniki nr 2, należy dostarczyć w zaklejonej kopercie z dopiskiem „Młodzieżowy Budżet Obywatelskie 2019” i nazwą podmiotu składającego do siedziby Fundacji: Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży - “Teatrikon” , do dnia 14 czerwca 2019 r., do godziny 15:00. Dopuszcza się przesłanie skanu podpisanych odręcznie dokumentów na adres poczty elektronicznej Fundacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jednocześnie prosimy o wysłanie edytowalnej wersji Oferty współpracy na adres mailowy Fundacji.
-
Za datę i godzinę złożenia Oferty współpracy uważa się datę i godzinę jej złożenia w siedzibie Fundacji lub datę i godzinę wpływu na skrzynkę odbiorczą ww. poczty elektronicznej.
-
Dokumenty aplikacyjne zawierające propozycje realizacji projektów wnoszone bez zachowania wymogów, o których mowa w pkt. 3 i 4 Zasad współpracy, będą pozostawione przez Operatora bez rozpoznania.
-
Nadesłanie Oferty współpracy nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do Programu.
-
-
Kto może złożyć wniosek?
-
Propozycje realizacji projektów w ramach Programu mogą składać nieformalne grupy dzieci i/lub młodzieży (minimum 3 osoby), które stanowią:
-
uczniowie i uczennice lubelskich szkół publicznych i niepublicznych od 1 klasy szkoły podstawowej oraz/lub studenci i studentki lubelskich szkół wyższych i uczelni do ostatniego roku studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,
-
w imieniu dzieci i młodzieży niepełnoletniej wniosek składa pełnoletni przedstawiciel.
-
-
-
Do projektu musi być dołączona lista podpisów osób popierających projekt, zawierająca podpisy co najmniej:
-
15 osób w przypadku małych grantów,
-
30 osób w przypadku średnich grantów,
-
50 osób w przypadku dużych grantów.
-
-
Wzór listy poparcia stanowi załącznik nr 2
-
Co może zostać sfinansowane w ramach projektu?
-
Wydatki proponowane przez Projektodawcę, związane z realizacją Projektu muszą być:
-
niezbędne do realizacji Projektu;
-
efektywne i racjonalne;
-
poniesione w terminie wskazanym w niniejszych Zasadach współpracy, tj. od dnia podpisania Porozumienia do dnia 30 listopada 2019 r. (wydatki poniesione przez Projektodawcę poza wskazanym terminem nie będą uwzględniane);
-
prawidłowo udokumentowane;
-
określone w zaakceptowanym przez Fundację budżecie Projektu.
-
-
Rodzaje kosztów kwalifikowanych:
-
honoraria za działania merytoryczne i obsługę przedsięwzięcia dla obsługi technicznej, instruktorów prowadzących warsztaty, twórców, artystów, konferansjerów, animatorów,
-
zakup materiałów niezbędnych do realizacji Projektu;
-
koszty wynajmu przestrzeni na potrzeby realizacji Projektu;
-
wynajem infrastruktury technicznej wraz z obsługą na potrzeby realizacji Projektu;
-
koszty promocji Projektu;
-
koszty transportu materiałów i sprzętu (brak możliwości rozliczenia faktur za benzynę).
-
-
Koszty związane z koordynacją działań w ramach realizowanych projektów nie mogą przekroczyć 10% wartości projektu.
-
-
Czego nie można finansować w ramach projektu?
-
Projektodawca nie może uwzględnić w budżecie wydatków inwestycyjnych, prac remontowych i modernizacyjnych budynków i obiektów. Koszty te będą uznane za niekwalifikowane.
-
W ramach Programu w szczególności nie mogą być finansowane zadania o charakterzem komercyjnym, politycznym oraz wyznaniowym.
-
Ocena projektów:
-
Kto dokonuje oceny projektów?
-
W celu oceny nadesłanych Ofert współpracy Fundacja powoła Zespół ds. oceny projektów, w skład którego będą wchodzić:
-
przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta Lublin
-
dwóch przedstawicieli Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży Lublina
-
Pełnomocnik Prezydenta ds. Dzieci i Młodzieży Lublina,
-
przedstawiciel Organizacji pozarządowej działającej na rzecz młodzieży
-
-
Zespół ds. oceny projektów dokonuje oceny Ofert współpracy pod względem merytorycznym i formalnym.
-
-
Ocena formalna
-
Ocena pod względem formalnym złożonych propozycji obejmuje analizę następujących pozycji (TAK/NIE)
-
Wnioskodawcą jest nieformalna grupa dzieci i/lub młodzieży.
-
Do wniosku została załączona wymagana lista osób popierających wniosek
-
Wnioskodawcy spełniają kryterium wiekowe
-
Wniosek zawiera wszystkie wymagane elementy
-
Wniosek nie zakłada realizacji działań niekwalifikowanych
-
W przypadku dużych grantów wniosek jest zgodny z przynajmniej jedną rekomendacją Młodzieżowej Rady Miasta Lublin (patrz ocena merytoryczna)
-
-
Warunkiem otrzymania pozytywnej oceny formalnej jest uzyskanie odpowiedzi „tak” we wszystkich punktach
-
-
Ocena merytoryczna
-
Przy ocenie merytorycznej bierze się pod uwagę następujące kwestie:
-
Projekt odpowiada na zidentyfikowane przez wnioskodawcę potrzeby dzieci i/lub młodzież - od 0 do 5 pkt.
-
Projekt służy nie tylko grupie inicjatorów, ale przyczynia się do poprawy sytuacji większej grupy młodych osób - od 0 do 5 pkt
-
Wykazane są efekty projektu dla młodych ludzi - od 0 do 3 pkt
-
Projekt będzie promowany przez wnioskodawcę - od 0-3 pkt
-
Zgodność z rekomendacjami Młodzieżowej Rady Miasta Lublin opracowanymi w ramach projektu Młodzież w polityce - polityka dla młodzieży (dostępnymi: www.mbo.teatrikon.pl) Duży grant obowiązkowo powinnien być zgodny przynajmniej z jedną z poniższych rekomendacji:
-
Doradztwo zawodowo (od 0 do 2 pkt) - rozumiane jako promocja doradztwa zawodowego w środowisku szkolnym i studenckim.
-
Aktywność młodzieży (od 0 do 2 pkt) - rozumiana jako działania ukierunkowane na zwiększenie zaangażowania młodych osób w działalność społeczną.
-
Samorządy Uczniowskie i Studenckie (od 0 do 2 pkt) - rozumiana jako działania ukierunkowane na wsparcie, rozwój i promocję samorządów uczniowskich i/lub studenckich.
-
-
Profil uczestników i wnioskodawców - 0 -2 pkt.
-
Udział dzieci i/ lub młodzieży w mniejszymi szansami 0-1
-
Równowaga płci - będą promowane projekty angażujące zarówno kobiety jak i mężczyzn 0-1
-
-
-
-
Zasady wyboru projektu:
-
W ocenie merytorycznej wniosek może uzyskać maksymalnie 24 pkt.
-
Minimalna liczba punktów wymagana, żeby uzyskać dofinansowanie:
-
małe granty - 50% - 12 pkt
-
średnie granty - 60% - 14 pkt
-
duże granty - 70% - 17 pkt
-
-
Po ocenie projektów przez komisję konkursową układana jest ostateczna lista ( w kolejności od największej do najmniejszej liczby punktów). Projekty zostaną dofinansowane do wysokości posiadanych środków.
-
Ostateczną decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmuje Komisja.
-
-
Zakończenie oceny i publikacja wyników:
-
Fundacja zastrzega sobie prawo wnoszenia uwag w wybranym do realizacji Projekcie w uzgodnieniu z Projektodawcą.
-
Projektodawcom, którzy nie zostaną zakwalifikowani do Programu, nie przysługuje prawo do odwołania.
-
Rozstrzygnięcie naboru nastąpi do dnia 21 czerwca 2019 r. Po tym terminie lista Ofert zakwalifikowanych do Programu zostanie opublikowana na stronie internetowej Operatora: www.mbo.teatrikon.pl
-
W przypadku nadesłania dużej ilości Projektów, Fundacja zastrzega sobie prawo do przedłużenia terminu wyboru. Odpowiednia informacja zostanie opublikowana na stronie internetowej Fundacji.
-
Po wybraniu Projektu, Fundacja i Projektodawca zobowiązani są zawrzeć odrębne porozumienie, szczegółowo regulujące zasady współpracy. Wzór porozumienia stanowi załącznik nr 3.
-
Dane osobowe:
-
W zakresie ochrony i przetwarzania danych osobowych Fundacja zobowiązują się do przestrzegania i realizacji celów określonych Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) (Dz. U. UE. L z 2016 r. Nr 119).
-
Administratorami danych osobowych jest Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży - “Teatrikon”
-
Fundacja będzie wykorzystywać dane osobowe Projektodawców w celu:
-
dokonywania analiz i statystyk na potrzeby wewnętrzne związane z wdrażaniem i ewaluacją Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego
-
promocji Młodzieżowego Programu Obywatelskiego, w tym do opracowywania materiałów i publikacji oraz umieszczania ich na stronie internetowej Programu.
-
oceny Ofert współpracy pod względem merytorycznym i formalnym w ramach Zespołu oceny projektów w składzie określonym w pkt. 18 Zasad współpracy;
-
ogłoszenia wyników naboru ofert współpracy na stronie internetowej Fundacji
-
zawarcia i realizacji umowy – załącznik nr 3
-
promocji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego
-
innych celach, do których Fundacja jest zobowiązany na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
-
Dane osobowe będą przetwarzane na podstawie udzielonej zgody, której wzór określono w Załączniku nr 5 do Zasad współpracy
Postanowienia końcowe:
Złożenie formularza zgłoszeniowego przez Projektodawcę jest równoznaczne z akceptacją niniejszych Zasad współpracy.